Portekiz

Başkent Lizbon
Coğrafi Konum Güneybatı Avrupa'da yer alan Portekiz, Atlantik Okyanusu'nda yer alan Madeira ve Azores takım adalarını da içine alır. Atlantik Okyanusu boyunca uzanan ülke, doğu ve kuzeyden İspanya ile sınır komşusudur.
İklim Portekiz iklimi, bölgeden bölgeye farklılıklar gösterir ve bölgesel iklimler denize olan yakınlıkla paralel olarak iklimsel özellikler elde etmişlerdir. Avrupa'nın geneliyle karşılaştırıldığında daha ılıman bir iklim hakim olsa da üllkenin doğu ve kuzey bölümüne doğru daha sert kışlar yaşanır. Özellikle ülkenin iç kesimlerinde yazlar sıcak ve kurak geçer. Kıyı kesimlerinde denizin etkisiyle sıcaklık oranları biraz daha düşüktür.
Zaman Dilimi GMT 0
Dil Portekizce
Para Birimi Euro
Telefon 
(Şebeke ve GSM)
Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00351, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu
Acil Telefonlar Ambulans / Polis / İtfaiye 112
Mesai Saatleri Bankalar; 08:30 – 15:00 (Ptsi-Cum) Mağazalar; 09:00/10:00 – 19:00 (Ptsi-Cum)
Elektrik 220V 50HzHz

 

 

 

Ne Yenir?

Portekiz mutfağı Portekiz 'intarih boyunca birçok farklı ülkenin sömürgesi olmuş olması nedeniyle farklı milletlerden etkilenmiştir. Bu etkiler küçük ateşli chilli biberlerinin, sarımsak, kişniş, maydanoz, tarçın, vanilya ve safranın bol bol kullanılmasından da anlaşılabilir.

Portekizliler denizci bir millet olduklarından ülkede genel olarak başta balık olmak üzere deniz ürünleri tüketilmektedir. Morina balığı, mezgit ve sardalye milli balıklarıdır.

En sık kullanılan sebzeler ise; domates, patates, lahana ve soğandır.  Brezilya etkileri taşıyan karbonhidrat ağırlıklı yemekler çok fazla bulunmaktadır. Bunların en meşhurları; “Acorda” isminde kalın bir ekmek tabanından oluşan çorba ve  Feijoada” isminde pirinç, siyah fasulye, et ve acı biber sosuyla yapılan bir yemektir.

Her şehrin kendine özgü yumurta ve krema bazlı bir özel pastane ürünü vardır ama bunların en meşhuru Lizbon’un özel pastane ürünü olan  “pasteis de nata” namı değer Belem kurabiyesi  dedikleri bir kremalı tart çeşididir. Bu tart çok lezzetli bir dış görünüm vaat etmese de herkesin beğendiği ve vazgeçemediği bir lezzete sahiptir, yanında sert bir kahve ile çok keyifli bir şekilde yenebilir.

 

 

Ne İçilir?

Portekiz, kaliteli şarabıyla ünlü bir ülkedir. Şarap, mutfak kültürünün en önemli parçasıdır. Portekiz'in tarih kokan sevimli dar sokaklarında keşfe çıkabilir; küçük lokantalarda porto şarabı aromasının size eşlik ettiği değişik yerel lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Portekiz'in mistik ara sokaklarında keşfedilecek bir diğer lezzet ise Ginja adı verilen milli vişneli likörleridir.

 

 

Ne Alınır?

Portekiz'de özelliklede Lizbon'da deri ürünleri ve ayakkabı üzerine çok güzel ürünleri uygun fiyatlara bulabilirsiniz.. Ülkeye özgü yiyecekler ve şaraplar da birçok yerde oldukça uygun fiyata satılmaktadır. Lizbon’da oldukça meşhur olan seramik çiniler de uygun fiyatlı güzel hediyelik eşyalardır. Birçok çeşide sahip meşhur "Porto şarabı"nı ise unutmamak gerekir.

Artık hemen her yerde bulunabilen büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra ilginç alternatifler sunan yerel mağazalar ve özel butikler de bulunmaktadır. Tarihi ve şık vitrin tasarımlarıyla sizi büyüleyecek olan bu küçük mağazalarda bir çok farklı ürün bulabilirsiniz.

 

İletişim

Halaskargazi Cad. Uğurlu Saray Apt.

No : 114 Kat: 2 Daire : 4

Osmanbey - Şişli - İstanbul, Turkey
Tel: +90 (212) 292 28 74 / 75
Web: www.antoninaturizm.com
E-mail: info@antoninaturizm .com

Bizi Takip Edin